Kış Mevsiminde Lastik Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar

Ağustos 8, 2023 0 Yazar: admin

Ülkemizde ve dünyada ölümlerin sebeplerinin en başında trafik kazaları gelmektedir. Özellikle ülkemizde bu kazalar genellikle kış mevsiminde olmaktadır. Bunu sebebi ise yollarda tutan buzlardır. Son zamanlarda ülkemizde, trafikte kış aylarında oldukça fazla denetim yapılmaktadır. Bu denetimler ile kış aylarında yanlış lastik kullananlara oldukça yüklü bir ceza yazılmaktadır.

Dört MevsimlikLastikler

Kış mevsimde mümkünse 4 mevsimlik lastik kullanılmalıdır. Bu lastik çeşidi özellikle kış aylarının daha hafif geçtiği şehirlerde (Adana, Mersin vs.) bulunur. Lastik yapısı gereği tüm mevsim şartlarında optimum güvenli bir sürüş vaat eder. Lastiğin yapısı, sürüş sırasında meydana gelebilecek yağmurda, lastik arasına dolan suyu rahat bir şekilde tahliye edebilmelidir. Bu çeşit lastikler oldukça ekonomiktirler. Sök tak ve balans olayı yoktur.

Zor Kış Şartları Lastikleri

Ülkemizden yaz ayından çok kış aylarını gören illerimiz vardır. Bu iller de yaşayan insanımız kışı hafif yaşayan illerdeki insanımız kadar şanslı değildir. Zorlu kış şartlarında trafikte araba sürmek oldukça zor ve tehlikelidir. Bu yüzden olmazsa olmaz kış lastikleri kullanmak gerekmektedir. Kış lastiklerinin diş yapıları dört mevsim lastiklere göre daha farklıdır. Bu lastikler karda tutunmayı sağlayan, daha etli ve vakumludur. Bir lastiğin kış lastiği olduğu, kenarında ki simgeden belli olur. Yetkili bakanlık 1 Aralık-1 Nisan ayları arasında kış lastiği takmayı zorunlu hale getirmiştir.

Çivili Lastik

Soğuk kış memleketlerinde üzerinde çiviler yola saplanmakta ve kaymayı azaltmaktadır. En kaygan yolları daha az tehlikeli hale çevirir.

Kış lastikleri ve çivili lastikler sadece kış ayları için idealdir. Bu lastiklerin yaz aylarında da kullanılması gerekmez. Kullanıldığı taktir de gereksiz yakıt sarfiyatı gerçekleşir. Ayrıca yaz aylarında bu lastiklerin yapısı bozulacağından bir sonraki kış ayında işlevlerinin bir kısmını kaybederler.

Lastik seçimi yaparken öncelikle yaşanılan kış mevsiminin zorluğu önemlidir. Her mevsimde her lastik kullanılmaz. Araba sürerken hem kendinizi hem de aile bireylerini düşünmelisiniz.

Kış aylarında tek yolculuk değil de toplu taşıma araçlarını kullanmak daha doğru bir karar olacaktır.