Ferdi Kaza Sigortası

Ağustos 8, 2023 0 Yazar: admin

Ferdi kaza sigortası, beklenmedik bir durumunda yaşayacağınız bedensel zararlarda maddi olarak sizi güvence altına alan bir sigorta türüdür. Poliçenin başlangıç tarihinden bitiş tarihine kadar geçen sürede yaşayacağınız ani kazalarda maddi olarak bir teminat sağlar. Teminat farklılık göstermekle beraber burada bahsedilen kaza kesinlikle beklenmedik, ani ve planlanmamış kaza türleridir.

Neleri Kapsar?

Sigorta kapsamında belirtilen kazalar, aniden beklenmedik bir şekilde meydana gelen kazalardır. Maddeler halinde şu şekildedir:

-Beklenmedik bir anda zehirli gazların teneffüs edilmesiyle birlikte gelen zehirlenme,

-Ani bir hareketle birlikte sinir sisteminde meydana gelecek bir kopma,

-Akrep, yılan veya zehirli hayvanlar tarafından sokulma sonucu meydana gelen zehirlenme,

-Kuduz bir hayvan tarafından ısırılıp kuduz olma gibi durumlar ferdi kaza sigortası kapsamındadır.

Neleri Kapsamaz?

Yaşanan her sağlık sorunu veya kaza ferdi kaza sigorta kapmasında yer almaz. Sigortanın kapsamı dışında kalan haller şu şekildedir:

-Güneşin başa geçmesi olarak tabir edilen güneş çarpması,

-Psikolojik rahatsızlıklar,

-İntihar veya teşebbüsü gibi durumlar da sigorta kapsamına girmez.

Sigortanın kapsamı ana teminatlara getirilen ek teminatlar şeklinde kişi ve firma arasında da düzenlenebilir.

Ana ve Ek Teminatlar

-Kaza neticesinde vefat tazmini,

-İş görmezlik tazmini,

-Kaza neticesinde meydana gelen tedavi masrafların tazmini,

-Gündelik iş görmezlik tazmini gibi teminatlar vardır. Bunlara ek olarak kazadan sonra ihtiyaç duyulan tüm maddi masraflar ve tıbbi giderler ferdi kaza sigortası sayesinde teminat altına alınabilir.

Faydaları

Ferdi kaza sigortası, bir açıdan maddi güvencedir. Günlük hayatta karşılaşma ihtimali yüksek olunan kazalar vardır. Aniden yaşanacak bir kaza sonucunda bedensel olarak ağır bir sağlık sorunu yaşanması durumunda maddi destek sağlar.

Sigortadan gelecek olan tazminatlar sağlık giderleri için kullanılabilir. Kaza sonucunda sigortalı kişinin vefatı durumunda ise yasal mirasçılara ve poliçede belirtilen kişilere bir miktar tazminat ödenir. Tüm bunlar ferdi kaza sigortasının kaza sonrasında yaşanacak olumsuz durumlara karşı olumlu maddi getirilerdir.

Ücretleri

Ferdi kaza sigortası için belirlenmiş sabit ücretler yoktur. Ücretlendirme firmalar arasında farklılık gösterebileceği gibi sigortaya dahil edilecek ek teminatlarla birlikte değişebilir.