Ehliyette Yeni Dönem

Şubat 21, 2023 0 Yazar: admin

2017 yılı içerisinde yeni ehliyet sahibi olmak isteyen kişiler, ehliyet derslerinin yenilendiğini, güncellendiğini ve beraberinde yeni bir ders eklendiğini bilmesi gerekir. Daha önce Motor, Trafik ve İlk Yardım olarak bilinen ders adları ve içeriği değiştirildiği gibi, Trafik Adabı adıyla yeni bir ders eklenmiştir. Yeni bir ders eklenmesiyle, ehliyet sınavı sorularının derslere göre soru dağılımını da değişmiştir. Buna göre;

Araç Tekniği Dersinden ( motor ) 9 soru

Trafik ve Çevre Dersinden ( trafik ) 23 soru

İlk Yardım Dersinden 12 soru ve

Trafik Adabı Dersinden 6 soru sorulması kaydıyla aday ehliyet derslerinden sorumlu tutulur. Toplamda 50 sorunun yöneltildiği ehliyet sınavında, 35 sorunun doğru işaretlenmesi, adayın başarılı olduğu anlamına gelir. Bu sınavda yanlışların doğruları götürmesi gibi bir kural yoktur. Yazılı sınav sonuçlarının açıklanmasıyla başarılı olan adaylar, ortalama 2 ya da 3 hafta sonra, bağlı bulunan sürücü kursu yönetiminin belirleyeceği tarihte direksiyon sınavına tabi tutulur. Direksiyon sınavı uygulamalı olarak bir heyet tarafından denetlenerek yapılır. Direksiyon sınavından da başarılı olan aday, sürücü belgesi almaya hak kazanır.

Ehliyette Ücret Tarifesi

Yazılı ehliyet sınavının, devlet tarafından belirlenen merkezlerde yapılması, bu sınav için ödenecek bir ücret olduğu anlamına gelir. Sınavdan önce, internet üzerinden ön kayıt yaptırması gereken adayın, devletin belirlediği bir banka hesabına, 2017 yılı için saptanan 60 Türk Lirası’nı yatırması gerekmektedir.