E-Ticaret İnternet Sitelerini Şikayet Etmek

Ağustos 11, 2023 0 Yazar: admin

İnternette sık sık karşılaşılan E-Ticaret sıkıntılarıyla ilgili en büyük ve önemli geri dönüşümlerden biri şikayet mekanizmasıdır. Şikâyet edilen ürün ya da hizmetin üretici ya da sağlayıcıya doğru kanallardan ulaşmasını sağlayan sistem, kendi içerisinde bir algoritma yaratarak site içindeki sorunların ele alınmasını sağlar. Oluşturduğu site düzeninde sorunla karşılaşmak istemeyen hizmet ya da ürün sunucu taraf, zaman zaman bu sorunları görmede dikkatli olmayabilir ancak E-Ticaret üzerinden bu deneyimi yaşayan kişi ya da kişilerin sitedeki ya da sistemdeki yanlış ya da eksiklikleri fark etmeleri üretici ya da hizmet sunucuyu sorunla karşı karşıya getirecektir. Nitekim böyle bir durumda izlenmesi gereken yegane yol sorunun ya da eksikliğin ana sebebini saptayarak buna neden olan etmeleri ortada kaldırmaktır.

Şikayet Sonrası Geri Dönüşler

İnternet kullanıcılarının yapmış olduğu E-Ticaret geri dönüşleri hizmet ya da ürün sunan tarafa iletildiğinde hızlı ve efektif bir çözüm yaratılma süreci başlar. Süreç boyunca internet aracılığıyla tüketici haberdar edilir ve sonuç kısa sürede bildirilir. Bu süreç boyunca izlenmesi gereken yolların olduğu gibi izlenmemesi gereken yollar da mevcuttur. Sorunu ya da eksikliği geri bildirimde bulunan tüketici bu Şikayetin bir an önce efektif bir neticeyle sonuçlandırılmasını bekler. Ancak bu süreçte soruna ya da eksikliği odaklanmak yerine tüketiciye odaklanmak en yanlış tutumların başında gelmektedir. Tüketici kanalı üzerinden soruna odaklanmak sonuca giden en doğru ve kısa yol olarak bilinmektedir.

Şikayetin Talep Aşamasına Gelmesi

Şikayetini üreticiye ileten tüketici tarafından en önem verilen konuların başında sorunun hızlı ve doğru bir şekilde sonuçlandırılması gelir. Nitekim karşılaştığı bu sorunu çözme konusunda kendisine yardım edebilecek önemli belki de tek taraf olan ürünü ya da hizmeti sağlayan kişi ya da kişilerdir. Vaat edilen ürün ya da hizmeti alamadığını düşünen tüketici yeni bir talep sürecine girerek şikayet sonrası bu talebinin kısa sürede yaratılmasını ister. Bu noktada arz yaratmak durumunda kalan taraf olan üretici E-Ticaret üzerinden gelen şikayet noktalarını gözden geçirerek arz yaratmak durumundadır. Ortaya çıkan yeni süreçte zaman ve objektiflik esas alınarak sonuca ulaştırılır.